Stanou se dřevostavby trendem moderního bydlení?
22.11.2022
Dřevo je materiál přírodního charakteru, proto se pro stavbu domů používal již v dobách dávno minulých. Některé archeologické nálezy dokládají jeho využívání dokonce již v době bronzové. Později bylo částečně nahrazeno cihlami, a to jak nepálenými, tak i pálenými. V současné době se však opět začíná těšit velké oblibě a to hned díky několika významným faktorům – při jeho zpracování nedochází k zatěžování životního prostředí a odpady, které během zpracování a při výstavbě vznikají, se dají zpracovat ekologickým způsobem. Bonusem je pak rychlost výstavby domu. Také cena bývá příznivá.
Vzhledem k tomu, že tyto druhy domů mají přírodní vzhled, nejsou vhodné pro výstavbu třeba do města. Ideálním místem je okraj lesa nebo vesnice. Pro sendvičové domy se používají velkoformátové dřevěné desky, které se vyrábějí na zakázku.
Vzhledem k tomu, že dřevo je materiál přírodní, vytváří příjemné mikroklima v celém vnitřním prostoru domu.
Autorka: Renata Bachtíková
Foto: www.pixabay.com
Jaké jsou druhy dřevostavby?
Nejčastěji se jedná o sruby, roubenky nebo stavby sendvičového charakteru. Mezi tradiční stavby se řadí sruby a roubenky. Pro jejich výstavbu se využívají masivní trámy a klády. Liší se způsobem opracování. Pro sruby se používají dřevěné bloky, které se zbavují veškeré kůry, jsou ošetřené proti vzniku plísní a proti škůdcům a mají kulatý průřez. Pro výstavbu roubenek se používají kusy, které se předem opracují do tvaru trámu. Odlišnosti se nacházejí také v rozích stavby. Sruby mají kulatinu v rohu s přesahem, u roubenek se trámy spojují pomocí tesařských spojů.Vzhledem k tomu, že tyto druhy domů mají přírodní vzhled, nejsou vhodné pro výstavbu třeba do města. Ideálním místem je okraj lesa nebo vesnice. Pro sendvičové domy se používají velkoformátové dřevěné desky, které se vyrábějí na zakázku.
Mají dřevostavby výhody?
Hlavní výhodou je rychlá výstavba, především u dřevostavby realizované z velkoformátových desek. Mezi další výhody se pak řadí variabilita materiálu – nosné zdi jsou pouze obvodové, vnitřní rozdělení místností si můžeme upravit dle svého, ekologické hledisko a to nejen, co se stavby týká, ale také přípravy a zpracování materiálů použitých při výstavbě. Dřevo je materiál, který nabízí dobré tepelné a izolační vlastnosti, což vyhovuje nárokům na výstavbu pasivních a nízkoenergetických domů. Ty nabízejí mnohem nižší náklady na vytápění. Také vnitřní užitný prostor je mnohem větší a to díky menší tloušťce nosných zdí. Výstavba probíhá suchou cestou, samozřejmě kromě základové desky a případně betonové podlahy.Vzhledem k tomu, že dřevo je materiál přírodní, vytváří příjemné mikroklima v celém vnitřním prostoru domu.
A co nevýhody?
I ty se objevují. Jestliže je dům dvoupatrový a v patře je podlaha vyrobená z prken, je strop sice lehčí, ale podlaha v patře je hlučnější. Především v případě, že se v těchto prostorách budou pohybovat děti. Myslet musíme i na horké letní dny. Aby se dřevostavba neproměnila v saunu, je potřeba dokonale sladit konstrukci domu. Za velmi silných povětrnostních podmínek může být pobyt v dřevostavbě pro někoho strašidelný. Budova může vrzat. Také se občas ozývají různé zvuky, jejich důvodem je fakt, že dřevo neustále pracuje – sesychá se, může se kroutit.Autorka: Renata Bachtíková
Foto: www.pixabay.com