Škrobovou vodu z brambor se nevyplatí vylévat
12.02.2023
Brambory jsou v našich zeměpisných šířkách velice oblíbenou plodinou. Ročně jich sníme stovky tun. Během jejich přípravy se do vody uvolňuje škrob, který však většinou vyléváme, což je samozřejmě škoda. Nám sice k ničemu není, nicméně může pomoci rostlinám na zahrádce.
Majitelé větších zahrádek musí vodu sbírat souběžně a vždy před přilitím nové várky je dobré vodu pořádně promíchat. Stejně to platí i před samotným zaléváním. Pokud je bramborové vody málo, není problém ji nastavit odstátou vodou z kohoutku. Sice bude obsahovat méně živin, nicméně pořád je to lepší než nic. Během zalévání se nedoporučuje přihnojovat.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Zlepšuje růst
Bramborový škrob, ač se to tak na první pohled nemusí jevit, je plný minerálů a vitamínů. Když jím budeme podlévat rostliny, tyto živiny se z pochopitelných důvodů dostanou i k nim, díky čemuž budou mnohem lépe prosperovat. Navíc škrob zásadním způsob pomáhá s uvolňováním podobných látek také z půdy, což má rovněž významný vliv na rostlinný růst. Stejným způsobem se dá použít třeba i voda z těstovin. Ovšem ta obsahuje pouze škrob, žádné vitamíny ani minerály v sobě nemá.Jak vodu používat?
Předně je nutné zdůraznit, že voda nesmí být slaná. Sůl může rostlinám těžce zavařit. Kdo chce používat škrobovou vodu pro zalévání, musí brambory solit až po jejich dovaření, a nikoliv ve stejném hrnci, ve kterém je zároveň i voda. Také je nezbytné vodu nechat vychladnout. Kdyby se flóra podlévala horkým bramborovým vývarem, brzy by všechna uhynula.Majitelé větších zahrádek musí vodu sbírat souběžně a vždy před přilitím nové várky je dobré vodu pořádně promíchat. Stejně to platí i před samotným zaléváním. Pokud je bramborové vody málo, není problém ji nastavit odstátou vodou z kohoutku. Sice bude obsahovat méně živin, nicméně pořád je to lepší než nic. Během zalévání se nedoporučuje přihnojovat.
Likvidace plevele
K vyživování rostlin se slaná bramborová voda skutečně nehodí, nicméně dá se použít třeba jako zabiják plevele. Osolená voda dokáže plevel zlikvidovat stejně efektivně jako prospěšné rostliny. Jen je potřeba si dávat pozor, kde se používá a v jaké míře. Když se to totiž s dávkováním přežene, může to zasáhnout i rostliny, které zničit nechceme.Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com