Průvodce stěhováním krok za krokem
24.04.2021
Stěhování si většina lidí spojuje s řadou starostí, krabicemi rozmístěnými v každém pokoji a chaosem. Ano, je to náročné, ale ne vždy tomu tak musí být. Stačí když si dobře promyslíte, že už je čas svěřit to odborníkům. Ale jak si vybrat a na co si dát pozor?
Pokud se na stěhování připravíte s dostatečným předstihem, zjistíte nakonec, že nemusí být plné stresu. Dá se to totiž zvládnout i s klidem a bez zbytečných zmatků.
Autor: Jiří Coufal
Foto: Jiří Coufal
Výběr společnosti
Při výběru firmy si dejte pozor, komu svůj majetek svěřujete, pečlivý výběr je tedy základ. Koukněte na obchodní rejstřík, čím delší působení na trhu, tím lépe. Zeptejte se kamarádů a rodiny, pročtěte recenze na internetu. Hlavně si také zjistěte, zda je firma pojištěna, a to nejen pro převoz věcí, ale i manipulaci s předměty v objektu (pojištění třetím stranám). Pozor si dejte pokud si rozhodnete věci zabalit sami – „pokud nebudete mít vše řádně zajištěné (podlepené dno krabic apod), nelze v případě škody požadovat do stěhovací firmy náhrady a kompenzace,“ upozorňuje Jiří Coufal, majitel společnosti stehovani-dohodou.cz a doporučuje vždy osobní konzultaci se zástupcem firmy, majitelem, nebo jeho technikem.Cena
Důležitým kritériem pro výběr bývá také cena. Projděte si nabídky různých stěhovacích služeb, porovnejte, kolik odpracovaných hodin máte v cenové nabídce, tak jako počet pracovníků a velikost vozu, nebojte se zeptat, co všechno je v uvedených částkách zahrnuto. Cena za stěhování se přitom odvíjí hlavně od hodinové nebo dispoziční sazby, velikosti zapůjčeného vozidla, počtu pracovníků, kteří vám budou k dispozici, a připlatit si můžete také za krabice a obalový materiál, demontáž či montáž nábytku, každé vystoupané patro, přistavení vozidla, apod. Dispoziční, tedy pevně stanovená cena za stěhování je většinou na žádost zákazníka. Vždy obsahuje jistou rezervu. A hlavně – každá firma to má jinak. Je proto dobré oslovit firmu s žádostí o obhlídku a cenovou nabídku. Ve finále ale je vždy třeba počítat s možnými komplikacemi – obsazené parkovací místo, rozbitý výtah nebo zabouchnuté dveře. Finanční rezerva je proto vždy na místě.Zabalit a vybalit
Nyní je třeba zabalit. Nestěhujte však zbytečnosti, nahromaděné časopisy, noviny, prázdné krabičky od všeho možného, nepotřebný nábytek atd. Tyto nepotřebnosti zlikvidujte před stěhováním. Tím ušetříte nejvíce. Pokud se rozhodnete, že si zabalit vše sami, firma vám dodá veškeré potřebné vybavení od krabic až po lepenky, fólie apod. Pozor si ale dejte na noviny – tiskařská barva totiž špiní a vaše věci by to mohlo poškodit. Na vás je tedy kompletní zabalení, ale i označení každé krabice fixou či štítkem, aby bylo jasné, co tam je a do které místnosti patří. A nebo si vyberete „stěhování na klíč“ a necháte firmu, aby se o vše postarala i včetně demontáže a montáže např. postele. „Dobré je mít připravený plánek nového bytu, domu, ze kterého bude patrné, v jakých místnostech, kde a jak mají být jednotlivé krabice a nábytek vyloženy,“ radí pan Coufal. A mějte u sebe také tzv. pohotovostní tašku kde budete mít veškeré důležité dokumenty, klíče, peníze, nabíječku, léky či základní hygienické potřeby, ať nemusíte ihned po příjezdu vše přehrabovat.A co nakonec?
Domluvte se s firmou, zda provede pouze rozmístění krabic nebo i kompletní montáž nábytku. Nezapomeňte na úklid a předání starého bytu. V novém bytě pak na změnu trvalého bydliště, přihlášení k dodavatelům energií, nebo nahlásit změnu v pojišťovně, bance, lékařích, registru vozidel, v práci, u dětí ve škole, apod. A pak už si jen užívejte nového domovu.Pokud se na stěhování připravíte s dostatečným předstihem, zjistíte nakonec, že nemusí být plné stresu. Dá se to totiž zvládnout i s klidem a bez zbytečných zmatků.
Autor: Jiří Coufal
Foto: Jiří Coufal