Pravdy a lži ohledně starých kotlů
27.11.2021
Boj za ekologii nabral v poslední době na síle a je otázka, do jaké míry jsou nejrůznější zákony a nařízení ještě v mezích zdravého rozumu, a kdy už mají blíže k iracionální ideologii. Pokud máte doma kotel na tuhá paliva a přemýšlíte, co dál, rozhodně pokračujte ve čtení. Připravili jsme pro vás přehled, co vás čeká a nemine.
Další, takovou neplnohodnotnou možností je úprava kotle. Existují sady, které zvýší účinnost kotle, a tím pádem i jeho emisní třídu. Je to relativně levné řešení, ale potřebujete k tomu odbornou firmu. Nejlépe se s tímto řešením popasují kotle Viadrus.
Poslední, trochu rebelská a riskantní možnost, je nic neřešit a topit dál. Tím se ale vystavujete pokutě až 50 000 Kč. Pokud ale žijete na vesnici a budete topit suchým dřevem, nikdo zvenku nic nepozná.
Autor: Martin Jašek
Foto: www.pixabay.com
Co říká norma?
Kotle na tuhá paliva se dělí do pěti emisních tříd. Jsou označeny čísly 1 až 5, přičemž 1 je nejstarší a nejhorší emisní třída a 5 je nejmodernější a nejlepší emisní třída. Boj proti starým (i když někdy dost kvalitním a spolehlivým) kotlům byl vyhlášen už v roce 1999 a šel postupně tak, aby měli lidi čas se na to připravit. Nejprve bylo zakázáno prodávat a nové domy vybavovat kotly první a druhé emisní třídy. To co by vás mělo zajímat, je nařízení, které vejde v platnost 1. 9. 2022. To totiž zakazuje používání kotlů první a druhé emisní třídy. Tedy nejen, že se nesmí prodávat, ale už je nesmíte používat k vytápění domů.Jak poznám emisní třídu kotle?
Kotel má na sobě označení - značku, typ, výkon a podobně. Pokud na sobě nemá vyraženo číslo emisní třídy, jedná se s největší pravděpodobností o emisní třídu 1. Můžete to také poznat podle data výroby. Pokud máte kotel s datem výroby starší než rok 2000, tak se jedná o kotle, které budou zakázané. Modernější kotle na sobě danou emisní třídu vyraženou mají, případně můžete provést odborné měření a požádat firmu o certifikaci. Tohle se ale v praxi příliš neuplatňuje.Jaké mám možnosti?
Nejlepší možností je pořízení nového kotle nebo změna druhu vytápění. Kotle na uhlí nebo na dřevo budou pravděpodobně stejně v blízké době zcela zakázány a tím byste jen prodlužovali čas a pořizovali si něco, co bude třeba vyměnit například již za deset let. Ale variantou je pořízení nového kotle na tuhá paliva, dřevoplyn, pelety nebo stále ještě i na uhlí. Je možné využít spousty dotací, například Zelená úsporám nebo existují i dotace na úrovni krajů.Další, takovou neplnohodnotnou možností je úprava kotle. Existují sady, které zvýší účinnost kotle, a tím pádem i jeho emisní třídu. Je to relativně levné řešení, ale potřebujete k tomu odbornou firmu. Nejlépe se s tímto řešením popasují kotle Viadrus.
Poslední, trochu rebelská a riskantní možnost, je nic neřešit a topit dál. Tím se ale vystavujete pokutě až 50 000 Kč. Pokud ale žijete na vesnici a budete topit suchým dřevem, nikdo zvenku nic nepozná.
Autor: Martin Jašek
Foto: www.pixabay.com