Medvědí česnek dokáže zázraky
21.04.2024
Jaro je kromě jiného spojováno také se sběrem medvědího česneku. Tato činnost je v našich zeměpisných šířkách poměrně populární, jelikož je tato rostlina nejen velice chutná, ale rovněž i zdravá.
Na sběr do lesa se můžeme vydat i na konci února. Je však potřeba, aby bylo dostatečně teplo, jinak česnek nevyraší. Jinak se chodí na sběr až v březnu. Během chladného jara je možné na medvědí česnek narazit také na začátku dubna. Sbírají se pouze samotné listy, nikdy kořen. Proto je vhodné si s sebou vždy vzít ostrý nůž, kterým se dají listy od stonků oddělovat vcelku jednoduše.
K jeho výrobě nám stačí jen mixér, pár kapek olivového oleje, ořechy a samozřejmě nesmí chybět ani samotný česnek. Všechny zmíněné suroviny se najemno rozsekají v mixéru a následně vloží do čisté sklenice. V lednici vydrží takovéto pesto klidně do dalšího jara.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Česnek, kterým nepohrdnou ani medvědi
Medvědí česnek patří mezi první jedlé rostliny, které začnou na jaře vylézat ze země. Proto se jedná o oblíbenou pochoutku pro celou řadu zvířat, medvědy nevyjímaje. A právě takto dostala tato bylina svůj název. Medvědí česnek neroste samozřejmě všude, na druhou stranu nepotřebuje ani žádné speciální podmínky. Najdeme ho nejčastěji tam, kde je vlhko a stín, tedy někde v lesích. Není však žádný problém si vypěstovat tuto vitamínovou bombu i u sebe na zahrádce. Musí se však pravidelně zalévat. Medvědímu česneku je totiž dobře ve vlhké půdě.Na sběr do lesa se můžeme vydat i na konci února. Je však potřeba, aby bylo dostatečně teplo, jinak česnek nevyraší. Jinak se chodí na sběr až v březnu. Během chladného jara je možné na medvědí česnek narazit také na začátku dubna. Sbírají se pouze samotné listy, nikdy kořen. Proto je vhodné si s sebou vždy vzít ostrý nůž, kterým se dají listy od stonků oddělovat vcelku jednoduše.
Jak a proč medvědí česnek skladovat?
Důvodů, proč se o medvědí česnek zajímat, je samozřejmě celá řada. Tato bylina posiluje imunitu, má detoxikační účinky, mírní kašel, zvládne regulovat hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a obsahuje bohaté množství vitamínu C. Jelikož medvědí česnek poměrně rychle vadne, je dobré ho použít do jídla ještě v den sběru. Dá se dát třeba na omeletu, pizzu či si ho udělat místo špenátu. Kdo si chce medvědí česnek dopřávat celoročně, měl by si udělat pesto.K jeho výrobě nám stačí jen mixér, pár kapek olivového oleje, ořechy a samozřejmě nesmí chybět ani samotný česnek. Všechny zmíněné suroviny se najemno rozsekají v mixéru a následně vloží do čisté sklenice. V lednici vydrží takovéto pesto klidně do dalšího jara.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com