Má koupě čističky smysl?
15.03.2024
I když už je v našich zeměpisných šířkách vzduch mnohem čistší než v ještě nedávné minulosti, stále nejde o nic extra. Dvojnásob to pak platí pro kraje s rozvinutým průmyslem. Není tudíž divu, že řada lidí přemýšlí nad koupí domácí čističky vzduchu. Má však taková investice vůbec smysl?
Ty jsou navíc zcela tiché. Prachové částice a další nečistoty ve vzduchu totiž zachytávají záporně nabitými ionty. Problém je, že nejsou tak efektivní, jako verze s ventilátorem.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Pro alergiky na pyl je to nutnost
V současné době alergické ambulance doslova praskají ve švech prakticky po celé republice. Důvodem je zvýšený výskyt pacientů s alergiemi. Zatímco ještě před pár dekádami byla alergie něčím jedinečným, dnes má nějakou formu přecitlivělosti skoro každý. Nejvíce trpívají hlavně alergici na pyl, kteří mají od března do konce října trochu těžší život než zbytek populace, a to i když jsou dobře zaléčení. Takovíto jedinci tudíž čističku vzduchu potřebují jak prasátko drbání. Ovšem pozor, nesmí se jednat o žádný šunt za pár stovek! Alergik potřebuje něco kvalitního.V hlavní roli HEPA filtr
HEPA filtr byl vyvinut v NASA. Jeho úkolem je zachytávat i velmi drobné částice o velikosti 0,3 mikrometru. S pylovými zrny si tedy umí poradit dobře. Problém je, že ne v každé čističce se HEPA filtr nachází. Mnohé modely jej nepoužívají vůbec. Jeho absence by měla sloužit jako varování před koupí, jelikož HEPA filtr stále nemá relevantní alternativu a čistička bez něj bude vždy poloviční. Kdo má tedy v rodině alergika či dokonce sám na alergie trpí, neměl by o přístroji bez HEPA filtru vůbec přemýšlet.Proti prachu
Lidé, kteří žádnou alergii netrpí, mají výběr trochu širší. Sice se nezbaví alergenů v ovzduší, ale alespoň mohou snížit množství prachu v domácnosti. Ten totiž zachytávají všechny trochu kvalitní čističky. K tomuto účelu navíc není potřeba pořizovat si model s ventilátorem. Ty jsou sice výkonné, avšak docela hlučné, a navíc mají i relativně velkou spotřebu. Podobnou práci dokáží zastat energeticky mnohem méně náročné ionizační čističky.Ty jsou navíc zcela tiché. Prachové částice a další nečistoty ve vzduchu totiž zachytávají záporně nabitými ionty. Problém je, že nejsou tak efektivní, jako verze s ventilátorem.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com