Jak zrenovovat zárubně?
21.09.2021
I když jsou nedílnou součástí všech bytů, na zárubně se často zapomíná. A je to škoda. Hezká futra mohou pomoci zlepšit vizuální kvalitu jednotlivých pokojů o mnoho desítek procent. Je škoda je nechat ladem a často poškrábané či vybledlé. Renovace vás navíc nevyjde na žádné velké peníze a ani se nejedná o kdovíjak těžkou práci, která bere síly i velké množství volného času.
Důležité je, aby barva příjemně ladila či naopak vhodně kontrastovala s okolím. Často v tomto případě záleží na detailech, třeba na odstínu. V případě, že si nebudete jisti, kterou barvu zvolit, zkuste ji použít nanečisto. Zkoušku lze udělat i na futrech, která chcete změnit. V nejhorším nevydařený pokus přemalujete dalším nátěrem.
Během zbavování se starého nátěru se vám může „podařit“ vyrobit na futrech pár nepříjemně vypadajících nerovností. S tím si příliš hlavu nelamte. Až obrousíte kompletně celé zárubně, případná poškození můžete zahladit pomocí tmelu. Počkejte na jeho zaschnutí a následně přebruste. Nečekejte ale, že barvu z futer dostanete pryč zcela. To se většinou nepodaří, ale měli byste udělat pro dokonalý výsledek maximum. Barva pak na futra lépe přilne.
Ideální pro broušení je brusný šmirgl papír na kov či ještě lépe brusná houbička. Klidně si ale vystačíte i s kovovým kartáčem, se kterým ale práce půjde pomaleji. Jakmile minulé vrstvy budou pryč, stačí jen zárubně očistit suchým hadříkem a můžete natírat.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Vyberte správnou barvu
Nejjednodušším a také nejlacinějším způsobem, jak dodat vašim zárubním druhý dech, je znovu je nabarvit. Nemusí se ale jednat o stávající barvu. Pokud se vám příliš nelíbí či se nehodí do nově zrenovovaného pokoje, prostě si vyberte takovou, která bude více podle vašich představ.Důležité je, aby barva příjemně ladila či naopak vhodně kontrastovala s okolím. Často v tomto případě záleží na detailech, třeba na odstínu. V případě, že si nebudete jisti, kterou barvu zvolit, zkuste ji použít nanečisto. Zkoušku lze udělat i na futrech, která chcete změnit. V nejhorším nevydařený pokus přemalujete dalším nátěrem.
Broušení dřevěných zárubní
Zkoušku můžete provést klidně na neopracovaných zárubních. Jde přeci jen o jednoduchý test. Jakmile si však vhodnou barvu vyberete, nesmíte natírat hned. Je nezbytné nejdříve zárubně zbavit předchozího nátěru. Ten je vhodné obrousit. Je možné toho docílit třeba klasickým šmirgl papírem, ale v případě, že se s tím nechcete matlat několik hodin, je dobré využít i opalovací pistoli a špachtli. Broušení pak půjde mnohem lépe od ruky a nebude příliš zdlouhavé ani namáhavé.Během zbavování se starého nátěru se vám může „podařit“ vyrobit na futrech pár nepříjemně vypadajících nerovností. S tím si příliš hlavu nelamte. Až obrousíte kompletně celé zárubně, případná poškození můžete zahladit pomocí tmelu. Počkejte na jeho zaschnutí a následně přebruste. Nečekejte ale, že barvu z futer dostanete pryč zcela. To se většinou nepodaří, ale měli byste udělat pro dokonalý výsledek maximum. Barva pak na futra lépe přilne.
Broušení kovových zárubní
Postup na broušení kovových zárubní se dost liší. Nejprve musíte futra důkladně odmastit. K tomuto účelu existují speciální přípravky, ale když použijete teplou vodu s mýdlem či vhodným saponátem, nejenže ušetříte, ale docílíte víceméně totožného efektu.Ideální pro broušení je brusný šmirgl papír na kov či ještě lépe brusná houbička. Klidně si ale vystačíte i s kovovým kartáčem, se kterým ale práce půjde pomaleji. Jakmile minulé vrstvy budou pryč, stačí jen zárubně očistit suchým hadříkem a můžete natírat.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com