Jak se zbavit akné?
12.01.2023
Akné sice nepatří mezi závažné kožní choroby, nicméně i tak může natropit spoustu nepříjemností. Nehezké pupínky totiž dokážou zamávat se sebevědomím nejednoho dospělého, natožpak puberťáka, kteří se s tímto problémem musí vyrovnávat nejčastěji. Existuje celá řada babských rad a pochybných internetových návodů, které zaručeně fungují. Většina z nich však obvykle selhává. Ovšem i na celosvětové síti je možné najít něco kloudného, co může zabrat.
Pár malých pupínků člověk může přejít mávnutím ruky, nicméně když se akné pořádně rozjede, dokáže udělat s obličejem skutečné divy, nemluvě o sebevědomí.
Lidé s velkým výskytem akné často nakonec musí vyhledat i psychologickou, respektive psychiatrickou pomoc, jelikož jim způsobuje řadu duševních problémů. Jakmile se však akné rozjede, je dobré ze všeho nejdříve vyhledat kožního specialistu a tím předejít případným dalším potížím.
Co naopak může fungovat, to jsou zábaly z odvaru ze zeleného čaje. Rovněž se doporučuje používat čajovníkový olej. Ten je dokonce běžnou součástí mnoha oficiálních léčiv vhodných k potírání akné. Doporučuje se také konzumovat více zinku, a to jak ve stravě, tak i ve formě příslušných doplňků.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Kdy a kde se akné vyskytuje?
Nejprve je dobré si říci něco více o samotném akné. To je typické hlavně pro jedince v pubertálním věku, a sice hlavně kvůli výrazným hormonálním změnám. Nejedná se ovšem pouze o neduh náctiletých. Tato kožní choroba je běžná i u dospělých jedinců. Standardně se akné nejčastěji vyskytuje na tváři, méně pak už na jiných částech těla, jako jsou ramena, záda, potažmo hrudník. Zatímco na zádech se dá nějaká ta vyrážka poměrně snadno přetrpět, na obličeji je to už jiná káva.Pár malých pupínků člověk může přejít mávnutím ruky, nicméně když se akné pořádně rozjede, dokáže udělat s obličejem skutečné divy, nemluvě o sebevědomí.
Lidé s velkým výskytem akné často nakonec musí vyhledat i psychologickou, respektive psychiatrickou pomoc, jelikož jim způsobuje řadu duševních problémů. Jakmile se však akné rozjede, je dobré ze všeho nejdříve vyhledat kožního specialistu a tím předejít případným dalším potížím.
Lékařská péče
Příliš hluboké akné by se mělo řešit u dermatologa. Kožní lékaři se s těmito druhy pupínků setkávají dnes a denně a mají poměrně široký repertoár mastí a léků, které mohou efektivně nasadit. Když je to až příliš zlé, nasazují se antibiotika. Ta se používají hlavně při tzv. akutním akné, kdy už člověk trpí velkými hnisavými boláky. Antibiotika by měla zabrat poměrně rychle. Někdy lékař doporučí ženám vysadit hormonální antikoncepci, která může rovněž způsobovat akné.Domácí léčení
Jak již bylo naznačeno výše, mnoho babských rad je zcela nefunkčních. Rozhodně se tak nedoporučuje potírat si postižená místa citronem, česnekem nebo cibulí. Naopak, tyto procedury mohou být kontraproduktivní a pokožku ještě více podráždit. Také se nedoporučuje používat žádné prostředky s alkoholem.Co naopak může fungovat, to jsou zábaly z odvaru ze zeleného čaje. Rovněž se doporučuje používat čajovníkový olej. Ten je dokonce běžnou součástí mnoha oficiálních léčiv vhodných k potírání akné. Doporučuje se také konzumovat více zinku, a to jak ve stravě, tak i ve formě příslušných doplňků.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com