Jak se připravit na úspěšné malování?
02.10.2021
Zdá se to jako jednoduchá práce, ale malování pokojů není zrovna žádný med. Zvláště to pak platí, když to chcete mít pořádně. Abyste to všechno zdárně zvládli, budete se muset adekvátně připravit.
V těchto prostorách se totiž udržuje mnoho vlhkosti, a ta malbě příliš nesvědčí. Rovněž byste měli zvážit, jestli by nebylo lepší investovat do barvy s protiplísňovými vlastnostmi. Hlavně v koupelnách se houby množí jedna radost. Mějte však na paměti, že tyto speciální barvy jsou daleko draží než klasické.
Štětku byste si měli ovšem pořídit rovněž, i když malbu budete nanášet primárně válečkem. Minimálně se vám bude hodit k aplikaci penetrace. I k tomu laici používají nejčastěji právě váleček. To je však chyba. Takto se nedostane penetrace do všech pórů, což se může negativně projevit na kvalitě malby. Štětka je v tomto případě lepší. Krom pracovních nástrojů byste neměli zapomínat ani na koupi mřížky pro otírání válečku, kyblíku na barvu, případně dalších nezbytnosti jako jsou škrabka, krycí igelit či výše zmíněnou penetraci.
Posledním krokem je pak nanášení penetrace. To provádějte vždy malířskou štětkou, jelikož pouze tak budete mít jistotu, že se penetrace dostane skutečně všude. Jakmile budete mít vše hotové, počkejte pár hodin na uschnutí a můžete se dát do samotného malování.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.unsplash.com
Vhodné barvy
Ze všeho nejdříve si musíte ujasnit, jakou barvu mají pokoje zvolené k malování mít. A pozor, nezáleží zde pouze na odstínu barvy, ale rovněž na i na jejím typu. Pokud kupříkladu potřebujete vymalovat koupelnu nebo kuchyň, bude pro vás lepší zvolit si barvu, co je voděodolná, ideálně smývatelná.V těchto prostorách se totiž udržuje mnoho vlhkosti, a ta malbě příliš nesvědčí. Rovněž byste měli zvážit, jestli by nebylo lepší investovat do barvy s protiplísňovými vlastnostmi. Hlavně v koupelnách se houby množí jedna radost. Mějte však na paměti, že tyto speciální barvy jsou daleko draží než klasické.
Vhodné vybavení
Pokud nechcete barvu nanášet na stěny pouze rukama, bude potřeba nakoupit i vhodné malířské náčiní. V posledních letech jsou hodně v kurzu válečky, se kterými se poměrně snadno pracuje, nicméně musíte koupit ten správný model. Ty se od sebe odlišují jak použitým materiálem, tak i délkou vlasů. Každý typ je vhodný na trochu jiný druh barvy.Štětku byste si měli ovšem pořídit rovněž, i když malbu budete nanášet primárně válečkem. Minimálně se vám bude hodit k aplikaci penetrace. I k tomu laici používají nejčastěji právě váleček. To je však chyba. Takto se nedostane penetrace do všech pórů, což se může negativně projevit na kvalitě malby. Štětka je v tomto případě lepší. Krom pracovních nástrojů byste neměli zapomínat ani na koupi mřížky pro otírání válečku, kyblíku na barvu, případně dalších nezbytnosti jako jsou škrabka, krycí igelit či výše zmíněnou penetraci.
Vhodná příprava stěn
Jakmile máte všechno nakoupené, můžete se pustit do přípravy stěn. Ta se sestává hlavně z velmi populárního škrábání starších maleb. Nemusí to být ale taková hrůza, když stěny pořádně namočíte a chvíli počkáte, než se do nich vpije voda. Pak to půjde až překvapivě snadno. Seškrábanou malbu hned nezametejte, ale počkejte na uschnutí.Posledním krokem je pak nanášení penetrace. To provádějte vždy malířskou štětkou, jelikož pouze tak budete mít jistotu, že se penetrace dostane skutečně všude. Jakmile budete mít vše hotové, počkejte pár hodin na uschnutí a můžete se dát do samotného malování.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.unsplash.com