Jak přežít rozvod po materiální stránce
17.01.2022
Rozvod mezi manželi není příjemná záležitost z hlediska časového, finančního, právnického, ale ani po stránce psychické. Většinou se taková záležitost dlouho řeší přes soudy, vznikají výdaje na právníka a celá stání jsou nepříjemná jak z finanční, tak ze soukromé stránky. U manželství, která mají děti, musí soud určit nároky na péči o dítě, jak u otce tak u matky. Často dojde ke střídavé péči, čili že se o díte stará jak matka tak otec. Důvodů k rozvodu je spoustu – podvádí vás manželka, nejste spolu šťastní nebo jeden z partnerů nechce děti. Z druhé strany za rozvodem stojí často závislost jednoho z manželů na alkoholu nebo hazardu, příčinou bývají také dluhy nebo domácí násilí, ať ze strany muže nebo ženy. Mnoho mužů týraných ženou ve většině případů nenajdou odvahu k rozvodu, jelikož se stydí za své postavení v manželství. U mnoha procenta žen je tomu stejně. Také objevení homosexuality u jednoho z partnerů může být důvodem rozvodu. Jelikož dnes vznikají i homosexuální manželství, partner proto s vámi nemusí setrvat jen kvůli právnické stránce, ale může se vzít s člověkem, který ho přitahuje, např.: muž s mužem. Pokud se tedy rozhodnete pro rozvod, nebo se třeba rozvádět nechcete, ale nemáte jinou možnost, měli byste vědět, jak ho nejlépe ustát a na co si dát pozor.
Autor: Martin Jašek
Foto: www.pixabay.com
Z vnitřního hlediska?
Posuďte sami - situace, v nichž potřebujeme právníka a chodíme na soudní stání, nejsou tím pravým šálkem čajem. Po delší době je člověk psychicky vyčerpaný a snaží se mít záležitost co nejrychleji za sebou. Bohužel se dopředu musíte připravit na výslechy složené z intimních otázek, hlavně pokud jsou v manželství děti. Pozor byste si proto měli dát na povahu dřívější polovičky a na chyby, které na vás mohou při soudu za období manželství vyplavat. Základním pravidlem před soudem je zůstat klidný, spolupracovat a odpovídat na položené otázky dle pravdy. Samozřejmě záleží, pokud rozvod probíhá po klidné domluvě mezi partnery nebo ho provází konflikty a neschopnost obou stran na domluvě. Pokud se vás týká druhý případ, je dobré v tomto období vyhledat psychologa, doporučuje se hlavně u dlouhodobých manželství, kdy dotyčný musí zvládat odloučení manžela či manželky a zabývat se soudy.Důležitá je i stránka finanční – na co si dát pozor?
Manželství je kromě lásky dvou lidí jakýsi právnický vztah, který zasahuje i do oblastí financí. Před samotnou svatbou by měl každý pár sepsat předmanželskou smlouvu, ta určí kdo v případě rozvodu dostane barák a kdo odejde s pěti švestkami. Pozor bychom si měli dávat také na to, že podle zákona do společného jmění manželů spadá také např.: byt, který jste koupili v době manželství, ačkoli jste na něj šetřili sami. Do společného jmění nespadá dědictví ani dary či bolestné. Více informací najdeme v občanském zákoníku. Rozdělené by také měly být účty. Pokud mají manželé společné, měly by být rozděleny příjmy jednoho i druhého kvůli přehlednosti. Pokud se pustíte do rekonstrukce nebo stavby domu, o kterou se budete po rozvodu soudit, je dobré schovávat si účtenky, doklady a výpisy z bankovního účtu, aby bylo patrné, kdo přispěl jakou částkou. V případě řešení alimentů u dětí je dobré se s bývalým partnerem domluvit na dané částce, kterou budete měsíčně na dítě či děti platit a kterou vám poté určí soud. Při dohodě buďte obezřetní, alimenty mají sloužit pouze pro dítě, nikoli pro matku, nedohodnete-li se jinak. Poté je vám u soudu přidělena částka, na které jste se domluvili. Pokud k dohodě nedojde, alimenty vám budou vypočítané z platu. V případě osvobození od placení záleží také na dohodě nebo na soudu. S manželkou či manželem se můžete dohodnout, že peníze nepotřebujete, nebo naopak má druhá strana tak malé příjmy, že není schopna finanční povinnost splňovat, tudíž mu soud nepokládá žádnou povinnost vůči dítěti. Pozor bychom si tedy měli dát na předmanželskou smlouvu, aby chránila majetek před i po nabytí manželství. Důležité je ji sepsat, ať koukáte na peníze nebo ne. Dále hlídat své finance v průběhu manželství – podle toho jak máte sestavenou a sepsanou předmanželskou smlouvu. A nakonec je lepší si připlatit za právníka, který vám pomůže rozvod vyhrát, často po finanční rovině, kdy dochází k přetahování ohledně již zmíněného společného jmění manželů.Autor: Martin Jašek
Foto: www.pixabay.com