Jak efektivně rozmrazit maso?
15.10.2022
Rozmrazování masa se někomu může zdát jako jednoduchá záležitost a do jisté míry je to pravda. Nicméně stále se najde hodně lidí, kteří během tohoto procesu dělají celou řadu chyb, které mohou jednak maso chuťově narušit, jednak sami sebe poškodit.
Stále mnoho lidí rozmrazuje maso v míse v kuchyni při pokojové teplotě. Ano, celý proces se tím značně urychlí, nicméně se tak mohou na mase začít tvořit různé bakterie. A to je samozřejmě nebezpečné. Většina lidí naštěstí nejí maso syrové, takže při zvládnutí základních hygienických pravidel jako je mytí rukou po práci a po dostatečně dlouhé tepelné úpravě by se nic hrozného stát nemělo, ale člověk nikdy neví.
Mnohem lepší je si maso vyndat z mrazáku v dostatečném předstihu a dát ho lednice. Proces rozmrazování se tím sice hodně zpomalí, avšak člověk alespoň neriskuje otravu. V tomto případě se opravdu spěchat nevyplácí. Lepší je myslet dopředu.
Předně je dobré napustit do nádoby skutečně studenou, nikoliv vlažnou či dokonce teplou vodu. Také je vhodné maso rozmrazovat v původním obalu. Nejenže se k němu skrze něj nedostanou žádné bakterie, ale zároveň do sebe nevpije ani mililitr vody. Takto by se totiž mohla degradovat jeho chuť. Vodu je vzhledem k jejímu zahřívání nutné v pravidelných intervalech měnit, a sice vždy po dvaceti až třiceti minutách v návaznosti na teplotu vzduchu. Teplá voda je při rozmrazování nepřítel. Maso samotné by nemělo z nádoby vyčuhovat. Naopak se doporučuje ho ponořit zcela. Proto je vhodné vybrat dostatečně hlubokou mísu, případně hrnec.
Mnohem častěji však trouba maso nerozmrazí, ale rovnou i tepelně zpracuje, což je samozřejmě také nežádoucí jev. Proto je vhodné spoléhat se pouze na mikrovlnky vyšší kategorie, kde už tento druh programu většinou obstojně funguje.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Nikdy nic nerozmrazujte v pokojové teplotě
Stále mnoho lidí rozmrazuje maso v míse v kuchyni při pokojové teplotě. Ano, celý proces se tím značně urychlí, nicméně se tak mohou na mase začít tvořit různé bakterie. A to je samozřejmě nebezpečné. Většina lidí naštěstí nejí maso syrové, takže při zvládnutí základních hygienických pravidel jako je mytí rukou po práci a po dostatečně dlouhé tepelné úpravě by se nic hrozného stát nemělo, ale člověk nikdy neví.Mnohem lepší je si maso vyndat z mrazáku v dostatečném předstihu a dát ho lednice. Proces rozmrazování se tím sice hodně zpomalí, avšak člověk alespoň neriskuje otravu. V tomto případě se opravdu spěchat nevyplácí. Lepší je myslet dopředu.
Voda funguje
Dobrým nápadem je rozmrazování masa ve studené vodě. Často si tím člověk zkrátí i několikahodinové čekání. I zde je ovšem nezbytné pamatovat na několik základních pravidel, jejichž dodržování pomůže k omezení vzniku bakterií.Předně je dobré napustit do nádoby skutečně studenou, nikoliv vlažnou či dokonce teplou vodu. Také je vhodné maso rozmrazovat v původním obalu. Nejenže se k němu skrze něj nedostanou žádné bakterie, ale zároveň do sebe nevpije ani mililitr vody. Takto by se totiž mohla degradovat jeho chuť. Vodu je vzhledem k jejímu zahřívání nutné v pravidelných intervalech měnit, a sice vždy po dvaceti až třiceti minutách v návaznosti na teplotu vzduchu. Teplá voda je při rozmrazování nepřítel. Maso samotné by nemělo z nádoby vyčuhovat. Naopak se doporučuje ho ponořit zcela. Proto je vhodné vybrat dostatečně hlubokou mísu, případně hrnec.
Mikrovlnná trouba
Mnohé mikrovlnné trouby už disponují rozmrazovacím režimem. Stačí tak maso svěřit moderním technologiím. Nic se však nejí tak horké, jak se uvaří. Hlavně levnější modely mikrovlnných trub nejsou schopné rozmrazovat tak efektivně, jak se chlubí výrobci na obalu. Proto je někdy nutné čekat déle, než je uvedeno v manuálu.Mnohem častěji však trouba maso nerozmrazí, ale rovnou i tepelně zpracuje, což je samozřejmě také nežádoucí jev. Proto je vhodné spoléhat se pouze na mikrovlnky vyšší kategorie, kde už tento druh programu většinou obstojně funguje.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com