Jak by měl vypadat správný pasivní dům?
17.01.2023
Vzhledem k narůstajícím cenám elektrické energie i plynu není nic divného, že stále více lidí koketuje s myšlenkou koupě či stavby pasivního domu. Jedná se o skutečně úsporné řešení. Je však potřeba dodržet všechna potřebná kritéria.
U nás musí tento druh obydlí spotřebovat méně tepla, než je 15 kWh/m2 obytné plochy. Zároveň se musí udržet roční spotřeba všech energií pod hodnotou 120 kWh/m2 obytné plochy. Rovněž je nezbytné, aby byla neprůvzdušnost budovy pod šedesáti procenty. Toto se zjišťuje pomocí speciálních testů. Jak vidno, není toho málo, ale i takové bydlení se dá postavit. Hodně však záleží na použitých materiálech, lokalitě, kde dům bude stát a v neposlední řadě vyřešení i takových na první pohled drobností jako jsou rozvody vody, plynu a elektřiny.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Pasivní dům v ČR
Každá země má trochu jiná kritéria pro pasivní dům, což je docela logické. Všude panují jiné klimatické podmínky.U nás musí tento druh obydlí spotřebovat méně tepla, než je 15 kWh/m2 obytné plochy. Zároveň se musí udržet roční spotřeba všech energií pod hodnotou 120 kWh/m2 obytné plochy. Rovněž je nezbytné, aby byla neprůvzdušnost budovy pod šedesáti procenty. Toto se zjišťuje pomocí speciálních testů. Jak vidno, není toho málo, ale i takové bydlení se dá postavit. Hodně však záleží na použitých materiálech, lokalitě, kde dům bude stát a v neposlední řadě vyřešení i takových na první pohled drobností jako jsou rozvody vody, plynu a elektřiny.
Jaké použít materiály?
Postavit pasivní dům je možné z ledasčeho. Klidně můžete použít tradiční tvarové cihly, případně sáhnout po dřevěných či betonových panelech. Výhoda těchto prefabrikátů spočívá například v tom, že se na ně dá snadno namontovat izolace. Rovněž jsou již připraveny pro vytváření rozvodů. Budování se tím pádem docela urychlí, což mimo jiné znamená snížené náklady. Stavba, která se vleče, je samozřejmě dražší.Kde dům postavit?
Než začnete cokoliv plánovat, natož pak stavět, měli byste zvolit vhodné místo, kde nakonec bude dům stát. Pasivní modely je ideální situovat tak, aby byly z jedné strany chráněny svahem, nicméně není problém postavit je na rovině, případně na kopci. Mějte však na paměti, že tato volba může zásadním způsobem ovlivnit použitý materiál a technologie.Elektrické, vodní i plynové rozvody mohou být problém
Zatímco u klasických domů se rozvody zase tak moc neřeší, pasivní alternativy to mají trochu jinak. Zásadní je nenarušovat strukturu domu více, než je to nutné. Nechcete totiž, aby vám z domu unikal vzduch, a tomu musíte podřídit všechno. Čím více rozvodů, tím více otvorů a také potenciálních problémů s udržením správného vnitřního klimatu.Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com