Hrad Houska a brána do pekel
19.09.2020
Hrad Houska sice nepatří k největším a nejkrásnějším hradům, přesto se na jeho prohlídku vydává velké množství turistů. Ptáte se, čím návštěvníky láká? Celou řadou zajímavých exponátů a akcí, jež se zde během léta konají, ale především bránou do pekla.
Hrad je přístupný široké veřejnosti teprve od konce 20. století, a to během celé letní sezóny. Velmi oblíbené se zde staly noční scénické prohlídky, řemeslné jarmarky, vystoupení dobových tanečních souborů nebo šermířů.
Renata
Foto: Creative Commons
Hrad našel své útočiště v Kokořínských lesích
Pokud chcete hrad prozkoumat a možná objevit pekelnou bránu, musíte se vypravit do Kokořínských lesů. Ty se rozkládají nedaleko Prahy, v oblasti Máchova kraje. Každý návštěvník si zamiluje jejich malebnou krajinu plnou pískovcových skal a bizarních pískovcových útvarů, překrásných jezírek a mnoha vesniček s klasickou vesnickou architekturou. Na své si zde přijdou nejen milovníci historických památek, ale také vyznavači pěší turistiky nebo cykloturistiky, pro které je zde připravena rozsáhlá síť stezek.Vydejte se k bráně do pekel
Podle pověstí se brána do pekel nachází v průrvě hradu Houska, jež je umístěn na skále nedaleko Máchova jezera. Základy k hradu byly položeny již v období gotiky a samotný hrad nechal postavit Přemysl Otakar II. Údajně souběžně s královským hradem Bezděz. Ten se nachází nedaleko. Hrad Houska je velmi tajemný hrad. Za velkou zvláštnost je považována skála, která prostupuje celým hradem. Můžete ji spatřit jak na hradním nádvoří, tak i přímo v některých částech hradu. Na co však hrad návštěvníky láká, je pověst o průrvě, která se má údajně nacházet pod hradní kaplí. Průrva vede skálou do pekel a kaple má bránit zlým duchům vstupu na tento svět. Vchod do pekla údajně stráží černý mnich bez obličejeHrad je přístupný široké veřejnosti teprve od konce 20. století, a to během celé letní sezóny. Velmi oblíbené se zde staly noční scénické prohlídky, řemeslné jarmarky, vystoupení dobových tanečních souborů nebo šermířů.
Renata
Foto: Creative Commons