Hostivické rybníky
24.07.2021
Praha a její okolí se může pyšnit nepřeberným množství středověkých, ale i moderních památek. Než je člověk stačí všechny projít, má pár měsíců co dělat.
V případě, že se návštěvník hlavního města nechce zaměřovat na chrámy, paláce a hradiště, ale dává raději přednost přírodě, jsou možnosti o dost menší. Ale stále jich je v rámci hlavního města docela dost, třeba Hostivické rybníky.
To se projevilo mimo jiné i zmenšenou potřebou zvelebovat zahrady Pražského hradu, což mělo v konečném důsledku negativní dopad pro rybníky, které poskytovaly zahradám potřebnou vláhu. Mnohé z nich byly dokonce i zcela zrušeny. V takovém stavu byla soustava po několik století, a sice až do poloviny století minulého. V té době stát valnou část rybníků obnovil, a to včetně největšího Litovického rybníku.
Ty lze dokonce sledovat pomocí pozorovatelny vybudované Českým svazem ochránců přírody. Součástí pozorovatelny je i naučná cedule, ze které se každý návštěvník může dozvědět alespoň základní údaje o ptácích, kteří v tomto regionu žijí a které lze z pozorovatelny sledovat. K té je možné se dostat pomocí zdejší naučné stezky, jelikož pozorovatelna je její nedílnou součástí. V současné době však není stezka v dokonalém stavu, takže její zdolání bude asi o něco obtížnější než v dobách ještě nedávno minulých. V brzké době by však měla být opravena.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: Licence Creative Commons
V případě, že se návštěvník hlavního města nechce zaměřovat na chrámy, paláce a hradiště, ale dává raději přednost přírodě, jsou možnosti o dost menší. Ale stále jich je v rámci hlavního města docela dost, třeba Hostivické rybníky.
Pamatují středověk
Hostivické rybníky jsou svým způsobem rovněž památkou, jelikož byly zřízeny ve čtrnáctém století. Největší slávy se jim dostalo v období, kdy českým zemím kraloval císař Rudolf II. V té době se voda z hostivické rybníkové soustavy využívala převážně k zavlažování zahrad, které byly součástí Pražského hradu. Jako zásobárna vody fungovaly až do nástupu nového císaře, který si však zvolil jako své sídelní město rakouskou Vídeň.To se projevilo mimo jiné i zmenšenou potřebou zvelebovat zahrady Pražského hradu, což mělo v konečném důsledku negativní dopad pro rybníky, které poskytovaly zahradám potřebnou vláhu. Mnohé z nich byly dokonce i zcela zrušeny. V takovém stavu byla soustava po několik století, a sice až do poloviny století minulého. V té době stát valnou část rybníků obnovil, a to včetně největšího Litovického rybníku.
Hejna ptáků i ryb
Hostivické rybníky však nejsou známé svou historií, která upřímně nebyla kdovíjak slavná, ale díky množství ryb, které jsou v nich vysazeny a také ptákům, co zde hnízdí.Ty lze dokonce sledovat pomocí pozorovatelny vybudované Českým svazem ochránců přírody. Součástí pozorovatelny je i naučná cedule, ze které se každý návštěvník může dozvědět alespoň základní údaje o ptácích, kteří v tomto regionu žijí a které lze z pozorovatelny sledovat. K té je možné se dostat pomocí zdejší naučné stezky, jelikož pozorovatelna je její nedílnou součástí. V současné době však není stezka v dokonalém stavu, takže její zdolání bude asi o něco obtížnější než v dobách ještě nedávno minulých. V brzké době by však měla být opravena.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: Licence Creative Commons