Dlouhodobé sezení vám ubližuje
11.11.2022
Člověk je dnes víceméně tvor kancelářský, což znamená, že valnou část své pracovní doby prosedí před počítačem. Na tom není vyloženě nic špatného, když se to kompenzuje. Nicméně většina lidí to nedělá, respektive ne tak důsledně, jak by měla. A proto také často trpí různými zdravotními potížemi.
Proto je fajn více sportovat, a nejen o víkendu, ale ideálně každý den. Není potřeba jít si po práci ještě zaběhat. Můžete to udělat chytře a do práce jezdit například na kole, alespoň když je hezky. Doporučuje se také nepoužívat výtah a na nákupy chodit pěšky. Sice vás to bude stát nějaký ten čas navíc, avšak tímto způsobem můžete u sebe zabránit nástupu obezity a tím i problémům s ní spojených.
Výhodou nápravových cvičeních je mimo jiné i to, že se dají s trochou snahy provádět i v kanceláři. Během polední pauzy si tak můžete bez potíží protáhnout bedra, krční páteř, případně hamstringy či přední stehna.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Obezita klepe na dveře
Pokud pracujete na stavbě, případně za barem, mnoho toho asi nenasedíte. I když vás pak po práci bolí celé tělo, můžete být v konečném důsledku rádi. Neustálý fyzický pohyb spojený s dobrou životosprávou vás dokáže udržet v kondici dlouhá desetiletí. Sedíte-li ovšem celé dny v kanceláři, měli byste si najít nějaký sport. Práce na PC je sice často namáhavější než fyzická dřina, avšak pouze po duševní stránce. Tělo, které nedostává dostatečně zabrat, začíná chřadnout a tloustnout.Proto je fajn více sportovat, a nejen o víkendu, ale ideálně každý den. Není potřeba jít si po práci ještě zaběhat. Můžete to udělat chytře a do práce jezdit například na kole, alespoň když je hezky. Doporučuje se také nepoužívat výtah a na nákupy chodit pěšky. Sice vás to bude stát nějaký ten čas navíc, avšak tímto způsobem můžete u sebe zabránit nástupu obezity a tím i problémům s ní spojených.
Protahujte, posilujte
S dlouhodobým sezením se pojí také svalové dysbalance. Tyto nerovnováhy mohou v horších případech vést až k různým syndromům typu dolní, respektive horní zkřížený syndrom. Ty je pak složité napravovat a většinou je nezbytné k tomuto účelu začít navštěvovat fyzioterapeuta. Když se však budete denně věnovat nápravovým cvičením, můžete se svalovým nerovnováhám snadno vyhnout, a to i když většinu dne trávíte na židli.Výhodou nápravových cvičeních je mimo jiné i to, že se dají s trochou snahy provádět i v kanceláři. Během polední pauzy si tak můžete bez potíží protáhnout bedra, krční páteř, případně hamstringy či přední stehna.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com