Jak zbavit domácnost vlhkosti?
02.12.2022
Přílišná vlhkost v bytě není zrovna ideální stav. Její vinou se vám totiž budou nejen rosit okna, což je jen kosmetický problém, ale hlavně se jedná o ideální prostředí pro plísně. A ty mohou být hodně nebezpečné, hlavně pro alergiky. Proto je dobré ke snížení vlhkosti dělat maximum.
Ne vždy je však příčina takto snadno identifikovatelná. V takovém případě se budete muset řídit osvědčeními radami, které by vám měly pomoci s domácí vlhkostí zatočit.
Zkusit můžete také trik s rýží. Ta, jak známo, do sebe ráda nasává vlhkost. Proto se s její pomocí kromě jiného také zachraňují zmáčené mobilní telefony. Pro potřeby snížení vlhkosti v bytě by mělo stačit dát do každého pokoje mističku s rýží, která by správně měla vlhkost ve vzduchu pohlcovat. Někteří tvrdí, že to funguje, jiní jsou k tomu spíše skeptičtí. Když to však nezkusíte, nikdy nebudete vědět.
V kuchyni vám může pomoci digestoř, která dokáže eliminovat párů z hrnců společně i s pachy. Ovšem i v tomto případě se budete muset trochu plácnout přes kapsu. Navíc je potřeba digestoř nainstalovat, což není vždy snadné.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Příčin může být více
Nejefektivnějším, avšak nikoliv nejjednodušším způsobem, jak zatočit s vlhkostí, je nalezení příčiny. Často jsou to drobnosti typu sušení prádla, případně příliš časté sprchování. Pokud tyto aktivity omezíte, v případě prádla přesunete na balkón či lodžii, měla by se upravit i vlhkost. Důvodem mohou být i tepelné mosty, jež jsou typické hlavně v rozích místností, respektive v těsné blízkosti oken. Budete sice muset koupit vhodnou barvu a vymalovat, nicméně vlhkosti byste se tak měli zbavit.Ne vždy je však příčina takto snadno identifikovatelná. V takovém případě se budete muset řídit osvědčeními radami, které by vám měly pomoci s domácí vlhkostí zatočit.
Rady, co skoro nic nestojí
Větráním lze snížit vlhkost docela razantně. Na podzim a během jara se doporučuje větrat vzhledem k příhodným klimatickým podmínkám neustále. V létě a v zimě, kdy je rozumnější mít spíše okna po větší část dne zavřená, je lepší větrat krátce, avšak intenzivně. Prostě udělat jednou dvakrát za den doma pořádný průvan na cca deset minut a pak okna zavřít.Zkusit můžete také trik s rýží. Ta, jak známo, do sebe ráda nasává vlhkost. Proto se s její pomocí kromě jiného také zachraňují zmáčené mobilní telefony. Pro potřeby snížení vlhkosti v bytě by mělo stačit dát do každého pokoje mističku s rýží, která by správně měla vlhkost ve vzduchu pohlcovat. Někteří tvrdí, že to funguje, jiní jsou k tomu spíše skeptičtí. Když to však nezkusíte, nikdy nebudete vědět.
Moderní způsoby
Co už však rozhodně efektivní je, to jsou malé odvlhčovače. Jejich cena se pohybuje v řádech jednotek stokorun. Většinou mají formu různých pytlíčků, případně tablet. Ještě účinnější jsou vysoušeče, nicméně jejich cena už je o dost vyšší. I za nejlevnější modely si prodejci říkají tisícové částky.V kuchyni vám může pomoci digestoř, která dokáže eliminovat párů z hrnců společně i s pachy. Ovšem i v tomto případě se budete muset trochu plácnout přes kapsu. Navíc je potřeba digestoř nainstalovat, což není vždy snadné.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com