Co by v kuchyni určitě nemělo chybět?
12.04.2022
Kuchyň je prostorem, kde se primárně skladuje jídlo, respektive probíhá jeho příprava. Proto by měla být mimo jiné zařízena maximálně prakticky, i když na design byste zapomínat také neměli. Základem správné kuchyně je vhodné náčiní, se kterým budete schopni vykouzlit ty nejlahodnější pokrmy, aniž byste se příliš nadřeli. Musíte si však pořídit opravdu kvalitní nástroje.
Je dobré mít v kuchyni více než jeden nůž. Minimálně by měl jeden sloužit ke krájení pečiva a druhý masa, respektive zeleniny a ovoce. Existují ale i další typy. Některé jsou vhodné například k filetování ryb, jiné oceníte třeba při krájení cibule.
Samostatnou kapitolou jsou pak papiňáky. Jejich kouzlo tkví hlavně ve schopnosti připravit takřka jakékoliv jídlo často i několikrát rychleji než v běžných hrncích. V papiňáku se totiž tvoří velký tlak, díky kterému uvnitř panují vyšší teploty, než je teplota varu. Guláš, španělské ptáčky, svíčkovou či třeba i obyčejné brambory dokážete v tomto zázraku ukuchtit skutečně bleskově. Tím ušetříte nejen čas, ale zároveň také finance.
Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com
Bez nožů to nejde
Alfou a omegou každé kuchyně jsou nože. Mnoho lidí se o jejich kvality příliš nezajímá, a proto to podle toho taky často vypadá. Tupé nože totiž nejenže špatně krájí, ale zároveň mohou být i nebezpečné. Zatímco skvěle naostřeným nástrojem dokážete jednoduchým pohybem rozkrojit maso nebo chleba, s tupým nožem si můžete docela jednoduše ublížit. Snadno totiž může sjet třeba k prstu nebo přímo k ruce. Nechcete-li zbytečně mnoho utrácet za náplasti, raději si nechte domácí ostří nabrousit, případně se do toho pusťte sami. Stačí si jen pořídit v hodnou brusku.Je dobré mít v kuchyni více než jeden nůž. Minimálně by měl jeden sloužit ke krájení pečiva a druhý masa, respektive zeleniny a ovoce. Existují ale i další typy. Některé jsou vhodné například k filetování ryb, jiné oceníte třeba při krájení cibule.
Dobré hrnce vaří samy
Je jasné, že součástí kuchyňského vybavení musí být i hrnce. Rozhodně se nedoporučuje kupovat úplně ty nejlevnější verze, které se dají pořídit třeba u stánku, případně skrze teleshopping. Hrnec musí něco vydržet. Proto by měl mít silné dno. Takové modely sice něco váží, na druhou stranu vám mohou sloužit třeba i dlouhá desetiletí. To platí hlavně o litinovém a smaltovaném nádobí.Samostatnou kapitolou jsou pak papiňáky. Jejich kouzlo tkví hlavně ve schopnosti připravit takřka jakékoliv jídlo často i několikrát rychleji než v běžných hrncích. V papiňáku se totiž tvoří velký tlak, díky kterému uvnitř panují vyšší teploty, než je teplota varu. Guláš, španělské ptáčky, svíčkovou či třeba i obyčejné brambory dokážete v tomto zázraku ukuchtit skutečně bleskově. Tím ušetříte nejen čas, ale zároveň také finance.
Drobnosti, bez kterých to nejde
Nože a hrnce jsou základ, nicméně jsou zde i jiní kuchyňští pomocní, bez nichž by pro vás byla příprava jídla učiněným utrpením. Mezi takové patří například škrabka, otvírák na konzervy, vývrtka na víno či obyčejné struhadlo. Obvykle jde o drobnosti, jež stojí v obchodě jen pár korun, avšak rozhodně se bez nich neobejdete.Autor: Tomáš Bajgar
Foto: www.pixabay.com