Zná to patrně každý z nás – máme chuť na pivo, ale z nějakého důvodu si nemůžeme dovolit alkohol. Překážkou nám může být fakt, že jsme například v práci nebo jsme se jen tak z principu rozhodli pro dočasnou abstinenci. Nejčastějším důvodem ale bývá to, že budeme muset řídit a jak všichni víme, alkohol za volant nepatří. V takovém případě nás potom čeká volba, co si dáme k pití a nezřídka kdy zvítězí nealkoholické pivo!
Nikdo nejsme svatí a občas to s alkoholem přežene každý. Těžké ranní probuzení obvykle bývá trestem více než dostatečným. Není však potřeba trpět zbytečně dlouho. Existují totiž způsoby, jak si ulevit, aniž by člověk musel sáhnout po syntetické medikaci. Často k tomu postačí jen správně si upravit stravu.
Pití alkoholu je spojeno s bujarým veselím, hudbou a tancem. A někdy ostudou. A také s bolavou hlavou a prázdným žaludkem. Co dělat, abychom se vyvarovali těžkým ránům?
Řemeslná piva z lokálních minipivovarů už dávno nejsou jen regionální záležitostí. Pivní speciály si cestu k zákazníkům hledají i prostřednictvím různých festivalů, restaurací nebo nabídky obchodních řetězců.
Víno – jeden z nejstarších nápojů vůbec, který se pije téměř po celém světě a dokáže v člověku vzbudit stavy otevřenosti a neskonalého veselí. Mnozí z nás tento nápoj milují, jiní jej pijí pouze pro jeho noblesu a najdeme také skupiny konzumentů, kterým víno nic neříká. V tomto článku si víno představíme včetně jeho výroby, abychom rozuměli více výrazům než jen „Müllerce“ a Frankovce.
O vínu toho už víme mnoho, například to, že červené víno je zdravější než bílé, dále to, že nejlepší červené víno je Rioja a že na Moravě jsou nejlepší bílá vína, která dozrávají k těm nejlepším vlastnostem.
Velikonoční speciály v podobě zejména zeleného piva letos budou. I navzdory zavřeným restauracím si je lidé budou moci koupit kromě obchodů i u výdejních okének restaurací a hospod, případně v malých soudcích.
Stylové podniky s osobitou atmosférou najdete i mimo centrum. Důkazem toho je Vinoblok Prosek. Po vstupu vás přivítá lounge hudba a vůně kávy z liberecké pražírny Nordbeans.
Pěstování vinné révy nebylo na našem území odjakživa přisuzováno pouze Moravě, ale v docela velkém množství probíhalo i na území Prahy. A to konkrétně v dnešních Nuslích, které v době své největší vinařské slávy vypadaly samozřejmě hodně jinak.
V tomto článku nehledejte porovnání typů čepování pivního půllitru, tedy slova jako hladinka, šnyt, čepec a podobně. Půjde nám o způsob, jakým se pivo z trubek dostává a jak je uskladněno. Asi se shodneme na tom, že nejméně chutné je pivo lahvové (piva z plastu ani zmiňovat nebudeme) a že skutečnou chuť piva najdeme v pivu čepovaném. Jaké jsou způsoby čepování piva? Jak se pivo čepovalo před několika desítkami let, jaké jsou dnešní trendy a opravdu pivo z tanku chutná jinak? Na to vše vám odpovíme v následujících řádcích.
Pokud holdujete vínu, určitě rozlišujete více než jen mezi bílým a červeným. Možná znáte technologii výroby vína, máte své oblíbené oblasti a také se vyznáte v odrůdách vinné révy. Odrůd je na světě několik desítek, ne-li stovek, ale zpravidla se setkáváme pořád s těmi samými. Z bílých vín slýcháme často Chardonnay, Veltlínské zelené, případně Müller Thurgau, z červených potom Frankovka, Modrý Portugal anebo Svatovavřinecké. Rozšiřte si obzory svého poznání a zakuste dosud nepoznané chutě.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace